برندون سندرسون

برندون سندرسون در 1975 در لینکن، نبراسکا متولد شد و در حال حاضر در یوتا امریکن فورک زندگی می کند. در کودکی، برندون از خواندن لذت می‌برد؛ اما او به عناوینی که اغلب به او پیشنهاد می‌شد علاقه‌اش را از دست داد و در سنین بالاتر او هیچوقت کتابی را باز نمی‌کرد، مگر اینکه مجبور باشد. اما این موضوع زمانی که معلم کلاس هشتمش به او کتاب Dragonsbane نوشته‌ی Barbara Hambly را داد تغییر کرد. او خیلی از این کتاب لذت برد، و شروع به جست‌و‌جو درباره کتاب‌های مشابه کرد. او آنقدر به فانتزی حماسی علاقه داشت که نوشتن یک داستان در این سبک را امتحان کرد، هرچند خودش معتقد است اولین تلاش‌هایش چندان خوب نبودند.
اوایل امسال او کتاب Calamity را منتشر کرد. جلد آخر سه‌گانه پرفروش نیویورک‌تایمز Reckoners که با Steelheart شروع می‌شود.
در سال 2003، هنگامی که انتشارات Tor Books (ناشر علمی-تخیلی و فانتزی در نیویورک) ششمین کتابی که او نوشته بود را خرید، برندون روی کتاب سیزدهم خود کار می‌کرد. در سال 2005 اولین کتاب او – الانتریس – چاپ شد. سه‌گانه مه‌زاد هم از همین نشر به چاپ رسید. در ادامه، The Alloy of Law، Warbreaker و طریق شاهان از مجموعه استورم‌لایت و دومین کتاب (Words of Radiance) در 2014 چاپ شدند.
در 2007 او برای کامل کردن مجموعه چرخ زمان نوشته رابرت جردن انتخاب شد. گدرینگ استورم در سال 2009 و در 2010، تاورز آف میدنایت و در ادامه مموری آو لایت در سال 2013 که آخرین کتاب از این مجموعه بود نوشته شد. وی چندین بار در لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفته است و 5 تا از رمان‌هایش در جایگاه اول قرار گرفته‌اند.
او مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال ۲۰۰۵، در رشته خلاقیت در نوشتن از دانشگاه بریگم یانگ دریافت کرد. او همچنین یکی از اعضای کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخر زمان است و به عنوان یک میسیونری در سئول به آنجا خدمت می‌کند.

از کتاب های او تا به امروز:
دو کتاب مجموعه مه زاد (هر کتاب در دو بخش)
کتاب اول مجموعه استورم لایت (در سه بخش)
مجموعه لژیون
عکس فوری
روح امپراطور
شمشیر ابدی
از انتشارات آذرباد ترجمه و به چاپ رسیده است.