فروشگاه اینترنتی انتشارات آذرباد

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
دوشنبه 3 مرداد 1401

فواید خواندن کتاب و تأثیر آن بر زندگی

انسان دقیقاً از خواندن کتاب چه چیزی به دست می‌آورد؟ آیا این فقط یک لذت است یا فواید فراتر از لذت بردن دارد؟ پاسخ علمی یک «بله» قاطع است.

در قرن یازدهم، یک زن ژاپنی معروف به موراساکی شیکیبو «داستان جنجی» را نوشت، داستانی 54 فصلی از اغواگری درباری که گمان می‌رود اولین رمان جهان باشد.

با گذشت بیش از 1000 سال، مردم در سراسر جهان هنوز درگیر رمان‌ها هستند، حتی در دوره‌ای که داستان‌ها روی صفحه‌های نمایش دستی ظاهر می‌شوند و 24 ساعت بعد ناپدید می‌شوند.

فواید خواندن کتاب

خواندن کتاب برای سلامت جسمی و روانی شما مفید است و این فواید می‌تواند مادام‌العمر باشد. در این مطلب از انتشارات آذر باد توضیح مختصری در مورد اینکه فواید خواندن کتاب چیست و چگونه می‌تواند مغز و بدن شما را برای بهتر شدن تغییر دهد، آورده شده است.

خواندن کتاب، مغز شما را تقویت می‌کند

تعداد فزاینده‌ای از تحقیقات نشان می‌دهد که خواندن کتاب به معنای واقعی کلمه ذهن شما را تغییر می‌دهد.

محققان با استفاده از اسکن MRI تأیید شده منبع مورد اعتماد که خواندن کتاب شامل شبکه پیچیده‌ای از مدارها و سیگنال‌ها در مغز است. همان‌طور که توانایی خواندن کتاب شما بالغ می‌شود، این شبکه‌ها نیز قوی تر و پیچیده‌تر می‌شوند.

تقویت مغز یکی از فواید خواندن کتاب است

در یک مطالعه منبع مورد اعتماد محققان در سال 2013 از اسکن‌های MRI کاربردی برای اندازه‌گیری تأثیر و فواید خواندن یک کتاب رمان بر مغز استفاده کردند.

شرکت کنندگان در مطالعه رمان «پمپی» را در مدت 9 روز مطالعه کردند. با ایجاد تنش در داستان، نواحی بیشتری از مغز با فعالیت روشن می‌شد.

اسکن‌های مغزی نشان داد که در طول دوره مطالعه و روزهای پس از آن، اتصال مغز به ویژه در قشر حسی جسمی، بخشی از مغز که به احساسات فیزیکی مانند حرکت و درد پاسخ می‌دهد، افزایش می‌یابد.

البته ما در مقالات قبلی ویژگی کتاب خوب را بررسی کرده‌ایم که تأثیر آن در خرید کتاب و فواید آن بسیار مؤثر است.

توانایی شما برای همدلی را افزایش می‌دهد

پژوهش منبع مورد اعتماد نشان داده است افرادی که داستان‌های ادبی می‌خوانند، داستان‌هایی که زندگی درونی شخصیت‌ها را بررسی می‌کنند، توانایی بالایی در درک احساسات و باورهای دیگران از خود نشان می‌دهند.

محققان این توانایی را «نظریه ذهن» می‌نامند، مجموعه‌ای از مهارت‌های ضروری برای ایجاد، هدایت و حفظ روابط اجتماعی.

در حالی که با یک بار خواندن کتاب داستان‌های ادبی احتمالاً فواید آن را احساس نحواهد کرد، پژوهش منبع مورد اعتماد نشان می‌دهد که خوانندگان داستان‌های بلندمدت تمایل دارند که نظریه ذهنی توسعه یافته تری داشته باشند.

دایره لغات شما را می‌سازد

پژوهشگران مطالعه در دهه 1960 درباره آنچه که به عنوان “معروف است” بحث کرده‌اند. اثر متیو منبع مورد اعتماد”، اصطلاحی که به آیه کتاب مقدس متی 13:12 اشاره دارد: “به هر که داشته باشد، بیشتر داده خواهد شد و فراوانی خواهد داشت. هر که ندارد، آنچه دارد از او گرفته می‌شود.

اثر متیو این ایده را خلاصه می‌کند که ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند و فقیرها فقیرتر می‌شوند، مفهومی که به همان اندازه که در واژگان کاربرد دارد به همان اندازه که در مورد پول صدق می‌کند.

افزایش دایره لغات یکی از فواید خواندن کتاب است

محققان داشته‌اند یافت منبع مورد اعتماد دانش‌آموزانی که به طور منظم کتاب می‌خوانند، از سنین پایین شروع می‌کنند، به تدریج واژگان بزرگی پیدا می‌کنند و اندازه واژگان می‌تواند بر بسیاری از زمینه‌های زندگی شما تأثیر بگذارد، از نمرات در آزمون‌های استاندارد گرفته تا پذیرش در دانشگاه و فرصت‌های شغلی.

نظرسنجی انجام شده توسط Cengage در سال 2019 نشان داد که 69 درصد از کارفرمایان به دنبال استخدام افرادی با مهارت‌های “نرم” مانند توانایی برقراری ارتباط مؤثر هستند. خواندن کتاب بهترین راه برای افزایش مواجهه شما با کلمات جدید است که در متن‌های کتاب یاد گرفته‌اید.

استرس را کاهش می‌دهد

در سال 2009، گروهی از محققان تأثیرات یوگا، شوخ طبعی و خواندن کتاب را بر سطح استرس دانش‌آموزان در برنامه‌های علمی سلامت در ایالات متحده اندازه‌گیری کردند.

این مطالعه نشان داد که 30 دقیقه مطالعه، فشار خون، ضربان قلب و احساس ناراحتی روانی را به همان اندازه مؤثر یوگا و طنز کاهش می‌دهد، در نتیجه خواندن کتاب به عنوان یکی از مهم‌ترین فواید کاهش استرس است.

نویسندگان نتیجه گرفتند: از آنجایی که محدودیت‌های زمانی یکی از رایج‌ترین دلایلی است که توسط دانشجویان علوم بهداشت گزارش شده است، 30 دقیقه از یکی از این تکنیک‌ها را می‌توان به راحتی در برنامه آنها گنجاند بدون اینکه زمان زیادی از مطالعه آنها منحرف شود.

شما را برای یک استراحت شبانه خوب آماده می‌کند

پزشکان در کلینیک مایو مطالعه را به عنوان بخشی از یک برنامه منظم خواب پیشنهاد می‌کنند.

برای بهترین نتایج، ممکن است بخواهید به جای خواندن روی صفحه، یک کتاب چاپی انتخاب کنید، زیرا نور ساطع شده از دستگاه شما می‌تواند شما را بیدار نگه دارد و منجر به سایر پیامدهای سلامتی ناخواسته شود.

فواید خواندن کتاب قبل از استراحت

پزشکان همچنین توصیه می‌کنند که اگر در به خواب رفتن مشکل دارید، در جایی غیر از اتاق خواب مطالعه کنید.
به کاهش علائم افسردگی کمک می‌کند.

فیلسوف بریتانیایی سر راجر اسکروتون زمانی نوشت: “تسلیت از چیزهای خیالی یک تسلی خیالی نیست.” افراد مبتلا به افسردگی اغلب احساس انزوا و بیگانگی از دیگران می‌کنند و این احساسی است که در هنگام خواندن کتاب این حس را به شما منتقل می‌کند.

فواید خواندن کتاب داستان، به شما این امکان را می‌دهد که به طور موقت از دنیای خود فرار کنید و در تجارب خیالی شخصیت‌ها غرق شوید و کتاب‌های غیرداستانی خودیاری می‌توانند استراتژی‌هایی را به شما آموزش دهند که ممکن است به شما در مدیریت علائم کمک کنند.

به همین دلیل است که سرویس بهداشت ملی بریتانیا Reading Well را آغاز کرده است، یک برنامه کتاب با نسخه که در آن کارشناسان پزشکی کتاب‌های خودیاری را که توسط متخصصان پزشکی مخصوصاً برای شرایط خاص تهیه شده است، تجویز می‌کنند.

نتیجه گیری

همان‌طور که گفته شد، خواندن کتاب برای شما بسیار خوب است. تحقیقات نشان می‌دهد که مطالعه منظم:

 • اتصال مغز را بهبود می‌بخشد
 • خواندن کتاب، دایره لغات را افزایش می‌دهد
 • به شما قدرت می‌دهد تا با دیگران همدلی کنید
 • به آمادگی خواب کمک می‌کند
 • استرس را کاهش می‌دهد
 • با علائم افسردگی مبارزه می‌کند
 • با افزایش سن از زوال شناختی جلوگیری می‌کند
 • به طول عمر بیشتر کمک می‌کند

به خصوص فواید خواندن کتاب برای کودکان مهم است، تا آنجا که ممکن است مطالعه کنند، زیرا تأثیرات خواندن تجمعی است.

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

 • تحویل اکسپرس

 • پرداخت در محل

 • ضمانت کالا

 • پشتیبانی آنلاین

 • مشتری مدار

نتشارات آذرباد از سال 1376 فعالیت خود را در زمینه‌ی انتشار کتاب‌های دانشگاهی آغاز و از سال 1391 با تغییر زمینه فعالیت شروع به نشر برترین رمان‌های روز دنیا کرد. تیم انتشارات آذرباد همواره در تلاش است تا بهترین‌ و جدیدترین رمان‌ها در ژانرهای فانتزی، علمی‌تخیلی، حماسی، ترسناک و ژانرهای دیگر را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به دست مخاطبان خود در تمام سنین برساند.

تهران- میدان انقلاب – روبروی دبیرخانه دانشگاه تهران- مابین خیابان ۱۲ فروردین و منیزی جاوید(اردیبهشت)- جنب انتشارات امیرکبیر- ساختمان ۱۳۲۰

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی انتشارات آذرباد فقط برای مقاصد غیرتجاری و باذکر منبع بلامانع است.کلیه حقوق این سایت متعلف به انتشارات آذرباد می باشد.

 
بستن

کالاها

دسته بندی ها

 • ورود با پیامک
 • ورود با رمز
user

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه