ویژگی داستان های علمی تخیلی
ویژگی داستان های علمی تخیلی

در رابطه با داستان های علمی تخیلی چه می‌دانید؟ آیا از ویژگی داستان های علمی تخیلی مطلع هستید؟ برای شناخت این ویژگی‌ها با ما در این مقاله همراه باشید.

کتاب‌ها توسط نویسندگان مختلف در سراسر جهان با ژانرهای متفاوتی نوشته می‌شوند. به عنوان مثال مهم‌ترین ژانرهایی که بر اساس آن کتاب‌های داستانی و رمان نوشته می‌شوند از قبیل زیر هستند:

  • عاشقانه
  • درام
  • ماجراجویی
  • جنایی
  • ترسناک
  • علمی تخیلی
  • فانتزی

در میان این ژانرها یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین آنها، ژانر علمی تخیلی است که آثار بسیار برجسته‌ای در این سبک تا کنون در سراسر جهان نوشته شده است.

ویژگی داستان های علمی تخیلی کدام‌ها هستند؟

داستان های علمی تخیلی که از محبوبیت زیادی برخوردار هستند، از ویژگی‌های متفاوتی برخوردارند و در تمامی گروه‌های سنی این کتاب‌ها به تألیف می‌رسند.

ویژگی داستان های علمی تخیلی کدام‌ها هستند؟

از مهم‌ترین ویژگی داستان های علمی تخیلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که در واقع این ویژگی‌ها باعث جلب توجه افراد به خود شده‌اند:

درون مایه و داستان جذاب

درون مایه و محتوای داستان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های کتاب است که به میزان زیادی در میان خوانندگان کتاب و انتشارات مورد توجه قرار می‌گیرد؛ زیرا یک کتاب اگر از محتوای جذاب و گیرا برخوردار نباشد، خواننده را به مطالعه مابقی داستان تشویق نمی‌کند.

از مهم‌ترین ویژگی های داستان های علمی تخیلی، بهره بردن از درون مایه و داستان جذاب است. جذابیت داستان‌های علمی تخیلی به‌گونه‌ای است که تمامی گروه‌های سنی زن و مرد را از کودک تا بزرگسال به خود جذب می‌کند و  تمامی ارکان جامعه می‌توانند به دنبال کردن این داستان‌ها علاقه نشان دهند؛ در حالی که شاید سبک‌های جنگی و جنایی فقط برای بزرگسالان و آقایان جذابیت داشته باشد.

پیش بینی پیشرفت‌های تکنولوژی در آینده

اغلب کتاب های داستانی علمی تخیلی به پیشرفت‌های تکنولوژی و علم در آینده زندگی بشر اشاره می‌کنند و این تصورات نویسنده را در خصوص این پیشرفت‌ها بیان می‌نمایند.

پیش بینی پیشرفت‌های تکنولوژی در آینده کتاب های علمی تخیلی

تا کنون بسیاری از پیش‌بینی‌هایی که در داستان های علمی تخیلی به آنها اشاره شده است، به حقیقت پیوسته و حالت واقعی پیدا کرده‌اند.

به عنوان مثال: ماشین‌های پرنده و یا تاکسی هوایی از جمله مواردی است که به وفور در کتاب علمی تخیلی به آنها اشاره شده بود و اکنون در دنیا و در برخی از کشورها از جمله دبی از این تاکسی‌های پرنده استفاده می‌کنند.

وجود شخصیت‌های غیر واقعی در بطن داستان

یکی از ویژگی داستان های علمی تخیلی که در اغلب این کتاب‌ها و داستان‌ها با آن رو به رو هستیم، وجود شخصیت‌های غیر واقعی و عجیب و غریب در بطن داستان است که هر نویسنده‌ای آنها را به حالت‌های مختلف در داستان خود به کار برده است.

وجود شخصیت‌های غیر واقعی در بطن داستان

به عنوان مثال: این شخصیت‌ها می‌توانند به صورت موجودات فضایی باشند و یا در قالب یک شخصیت عجیب و غریب و پیچیده در داستان وجود داشته باشند.

وجود شخصیت اصلی قهرمان و یا سوپر hero

 در رابطه با ویژگی داستان های علمی تخیلی باید به وجود شخصیت‌های سوپر hero که در واقع قهرمان اصلی داستان هستند نیز اشاره داشته باشیم؛ شخصیت‌های سوپر hero که همان قهرمانان هستند معمولاً با موجودات عجیب و غریب داستان به مبارزه می‌پردازند و نبرد بین آنها در طول داستان روایت می‌شود.

به عنوان مثال: بتمن و مرد عنکبوتی از جمله شخصیت‌های سوپر hero در داستان‌های علمی تخیلی به حساب می‌آیند که در بین نوجوانان طرفداران زیادی دارند.

غیر قابل پیش بینی بودن داستان

کتاب‌ها و داستان‌های علمی تخیلی معمولاً به قدری پیچیده و پر آب و تاب هستند که خواننده قادر به حدس زدن و یا پیش بینی کردن انتهای داستان نیست و تا زمانی که کتاب را تا انتها مطالعه نکند، امکان دریافت اتفاقات آخر داستان را نخواهد داشت که این موضوع یکی از دلایلی است که باعث افزایش جذابیت داستان می‌شود.

ویژگی های غیر قابل پیش بینی بودن داستان های علمی تخیلی

سخن پایانی

با توجه به ویژگی داستان های علمی تخیلی که برای شما در فروشگاه اینترنتی آذر باد مورد بررسی قرار دادیم، می‌توان به این نتیجه دست یافت که کتاب‌های علمی تخیلی از بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید از آنها در اوقات فراغت خود بهره ببرید و به مطالعه آنها بپردازید.

در صورت تمایل برای خرید انواع ایرانی و یا خارجی رمان‌های علمی تخیلی و همچنین خرید کتاب رمان می‌توانید به واسطه فروشگاه اینترنتی آذر باد به انجام این کار بپردازید و خرید خود را انجام دهید، همچنین برای راهنمایی و اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.