کتاب علمی تخیلی برای کودکان
کتاب علمی تخیلی برای کودکان

آیا کتاب علمی تخیلی برای کودکان وجود دارد؟ چگونه می‌توان مطلع شد که یک کتاب علمی تخیلی برای کودکان  است؟ کتاب علمی تخیلی برای کودکان چه ویژگی‌هایی دارد؟

چنانچه می‌خواهید که از این مسائل مطلع گردید، در آذر باد با ما همراه باشید.

کتاب های داستانی با ژانرهای مختلف و برای رده سنی‌های متفاوت نوشته می‌شوند و به مرحله چاپ می‌رسند که در سراسر جهان تا کنون کتاب های بسیار زیادی با ژانر علمی تخیلی نوشته‌اند و از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار گردیده‌اند؛ به نحوی که حتی بسیاری از این کتاب‌ها قادر به کسب جوایز در مسابقات شده‌اند و شهرت جهانی پیدا کرده‌اند.

منظور از کتاب علمی تخیلی چیست؟

ژانر علمی تخیلی در واقع یکی از انواع ژانرهایی است که در موضوع کتاب و یا فیلم مورد استفاده قرار می‌گیرد. علمی تخیلی که به زبان انگلیسی آن را science fiction می‌نامند به معنای یک موضوع داستانی است که محتوای آن حالتی خیالی و تخیلی داشته باشد و این تخیلی بودن با مسائلی که مربوط به پیشرفت علم و دانش در آینده هستند، در یک مطلب درآمیخته باشند.

منظور از کتاب علمی تخیلی چیست؟

کتاب علمی تخیلی برای کودکان

کتاب هایی که دارای قالب علمی تخیلی هستند، از  محبوب‌ترین کتاب‌ها میان کودکان محسوب می‌شوند؛ زیرا محتوای آنها با دنیای پیچیده کودکان در یک راستا قرار گرفته است.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که این ژانر برای کودکان بسیار جذاب و هیجان انگیز است و آنها را به دنیایی راه می‌دهد که در دنیای واقعی امکان دسترسی به آن را ندارند و این مسئله باعث جذب شدن کودکان به کتاب‌های علمی تخیلی می‌شود.

به عنوان مثال: داستان جادوگر شهر اُز که از معروف‌ترین کتاب‌های علمی تخیلی کودکان است، در سراسر جهان شهرت و محبوبیت زیادی پیدا کرد، زیرا در این داستان کودکان به دنیای غیر واقعی و خیالی اُز وارد می‌شدند و وقایعی را پشت سر می‌گذاشتند.

کدام کتاب های علمی تخیلی برای کودکان را مناسب است؟

برای اینکه دریابید یک کتاب از ژانر علمی تخیلی برای کودکان برخوردار است یا خیر، در صورتی که کتاب را از فروشگاه اینترنتی کتاب خریداری می‌کنید، باید بخش توضیحات مربوط به کتاب مورد نظر را بررسی کنید.

در این قسمت تمامی اطلاعات اصلی کتاب اعم از: شابک، ژانر، رده سنی، انتشارات، سال چاپ و … درج می‌شود و با بررسی آن می‌توانید دریابید که کتاب‌های مورد نظر از سبک علمی تخیلی برخوردار هستند و یا خیر و همچنین می‌توانید دریابید که رده سنی آن مناسب کودکان است و یا خیر.

کدام کتاب های علمی تخیلی برای کودکان را مناسب است؟

همچنین اگر برای خرید کتاب به صورت حضوری اقدام کنید نیز با مطالعه صفحه اول کتاب مورد نظر که مربوط به توضیحات کتاب است، قادرید تا به این مسائل پی ببرید و در نهایت اگر ویژگی‌های کتاب برایتان مناسب بود، به خرید آن بپردازید.

چه کودکانی به کتاب علمی تخیلی علاقه دارند؟

کتاب هایی که دارای سبک علمی تخیلی هستند، معمولاً از سوی کودکانی که ویژگی‌های ذکر شده در زیر را دارند، مورد توجه قرار می‌گیرد:

  • پسربچه‌ها
  • کودکانی که به مسائل هیجان انگیز و خیالی علاقه دارند
  • کودکانی که به دنبال ماجراجویی در یک دنیای جدید و پیچیده هستند
  • کودکانی که به میزان زیادی بلند پروازند و دائماً در رویا و خیال به سر می‌برند
  • کودکانی که از مواجه شدن با موجودات خیالی در بطن این داستان‌ها نمی‌هراسند
  • کودکانی که دارای تخیل بسیار قوی هستند و تصویرسازی‌های ذهنی زیادی دارند

استفاده از  کتاب علمی تخیلی برای کودکان چه اهمیتی دارد؟

شاید این مسئله که مطالعه کتاب‌های علمی تخیلی برای کودکان مهم و با اهمیت است، برایتان کمی عجیب باشد؛ اما باید آگاه باشید که مطالعه این نوع کتاب‌ها به رشد ذهنی کودکانتان بسیار کمک می‌کند و باعث می‌شود که قوه تخیل و خیال پردازی در آنها تقویت شود.

استفاده از  کتاب علمی تخیلی برای کودکان چه اهمیتی دارد؟

تقویت تخیل در کودکان در مراحل مختلف زندگی به میزان زیادی به آنها کمک می‌کند و معمولاً تقویت این بخش از قوای ذهنی در کودکان باعث می‌شود که کودک در بزرگسالی با موفقیت‌های مهم اجتماعی، هنری و … مواجه شود.

به همین دلیل از اهمیت به کار بردن کتاب‌های علمی تخیلی مناسب با رده سنی کودکان و تأثیراتی که مطالعه کتاب‌ها در آینده آنها خواهد داشت، به هیچ وجه غافل نشوید.

بخش پایانی

کتاب علمی تخیلی برای کودکان را می‌توانید از فروشگاه آذر باد که مربوط به انتشارات آذر باد است، تهیه کنید و با پرداخت هزینه مناسب کتاب را در اختیار داشته باشید؛ در فروشگاه آذر باد در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید سفارش خرید کتاب برای کودکان را به ثبت برسانید.

لازم به ذکر است که در این فروشگاه علاوه بر ژانر علمی تخیلی، می‌توانید انواع دیگر ژانرهایی که برای کودکان و بزرگسالان نوشته می‌شوند را نیز تهیه نمایید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر از بخش‌های مختلف سایت دیدن کنید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.