بهترین کتاب های علمی تخیلی برای جوانان
بهترین کتاب های علمی تخیلی برای جوانان

منظور از کتاب علمی تخیلی چیست؟ کتاب علمی تخیلی مناسب برای جوانان را چگونه تشخیص دهیم؟ آیا می‌دانید بهترین کتاب های علمی تخیلی برای جوانان چه ویژگی‌هایی دارند؟

مطالعه کتاب برای جوانان اهمیت بسیار زیادی دارد و هر چه قدر که جوانان بتوانند مدت زمان بیشتری را به مطالعه کتاب بپردازند، برایشان مناسب‌تر است. به صورت کلی کتاب یکی از بهترین تفریحات برای مواقع بیکاری است که با مطالعه آن می‌توان علاوه بر پر کردن اوقات فراغت به افزایش اطلاعات و علم نیز پرداخت.

تنوع ژانر کتاب هایی که برای جوانان منتشر می‌شود بسیار زیاد است و با این وجود همه جوانان می‌توانند بر حسب علاقه خود یکی از ژانرها را انتخاب کنند و در زمینه آن کتابی را تهیه نمایند و به مطالعه آن بپردازند.

ژانر علمی تخیلی یکی از پرطرف‌دارترین ژانرهای کتاب برای جوانان است که جمعیت بسیار زیادی از دختران و پسران به مطالعه این نوع کتاب ها علاقه دارند.

کتاب علمی تخیلی چیست؟

به صورت کلی منظور از کتاب علمی تخیلی، کتابی است که موضوع و محتوای داستان آن ادغامی از مسائل تخیلی و خیالی با مسائل علمی باشد. به عنوان مثال: داستان هایی که در خصوص پیشرفت‌های علمی بسیار عجیب در آینده هستند را می‌توان در گروه کتاب های علمی تخیلی در نظر گرفت که تا کنون تنوع بسیار زیادی از کتاب با این محتوا و سبک به چاپ رسیده‌اند.

کتاب علمی تخیلی چیست؟

کتاب علمی تخیلی مناسب برای جوانان را چگونه تشخیص دهیم؟

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که یک کتاب در انواع علمی تخیلی است یا خیر و همچنین برای اینکه دریابید کتاب مورد نظر به کدام رده سنی اختصاص دارد، باید به صورت زیر عمل کنید:

خرید اینترنتی

چنانچه قصد دارید که خرید کتاب مورد نظر را به شکل آنلاین و از فروشگاه اینترنتی کتاب انجام دهید، باید پیش از آن که کتاب را به سبد خرید بیفزایید و روند ثبت سفارش را طی کنید، مشخصات کتاب را در قسمت توضیحات فروشگاه مطالعه کنید.

در این قسمت توضیح داده شده است که کتاب دارای چه ژانری است و چه موضوعی دارد و همچنین ذکر شده است که رده سنی کتاب برای چه کسانی است.

خرید اینترنتی بهترین کتاب های علمی تخیلی برای جوانان

خرید حضوری

از طرف دیگر اگر قصد خرید کتاب به شکل حضوری را دارید، باید برای کسب اطلاع از این مسئله صفحه اول کتاب که قبل از فهرست قرار گرفته است را مطالعه نمایید. تمامی مشخصات کتاب که مورد نظر شما است در این بخش توضیح داده شده است و تمامی کتاب‌ها بلا استثنا از این بخش برخوردار هستند.

بهترین کتاب های علمی تخیلی برای جوانان چه ویژگی‌هایی دارند؟

بهترین کتاب هایی که به صورت علمی تخیلی برای جوانان نوشته می‌شوند، از ویژگی‌های زیر برخوردار هستند:

نویسنده مشهور

از مهم‌ترین مسائلی که در این زمینه مؤثر است، نویسنده کتاب است. معمولاً کتاب هایی که توسط نویسندگان مشهور و محبوب نوشته می‌شوند، بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند.

بسیاری از نویسندگان معروف جهانی تا کنون کتاب های علمی تخیلی بسیار زیادی را به چاپ رسانده‌اند که کتاب آنها به میزان زیادی مورد توجه قرار گرفته است و شهرت جهانی پیدا کرده است.

به عنوان مثال: جی کی رولینگ، نویسنده کتاب های هری پاتر از بهترین نویسندگان ژانر علمی تخیلی جوانان در جهان شناخته می‌شود که کتاب های نوشته شده توسط او به فیلم نیز تبدیل گردیده‌اند.

داستان گیرا و جذاب

بهترین کتاب های علمی تخیلی دارای موضوع و داستان گیرا و جذابی هستند که موضوع آنها مخاطب را جذب می‌کند. جذابیت داستان باعث می‌شود که تا بخش پایانی آن مخاطب به خواندن کتاب اشتیاق داشته باشد در حالی که اگر داستان گیرا نباشد، زمانی که خواننده به مطالعه آن می‌پردازد در اواسط داستان از خواندن آن خسته می‌شود و مطالعه را رها می‌کند.

دریافت جوایز

معمولاً بهترین کتاب هایی که با این ژانر نوشته می‌شوند، قادر به دریافت جایزه هستند و جوایزی را کسب کرده‌اند که هر چه جوایز آنها معتبرتر و مهم‌تر باشد، خواننده بیشتر به خواندن آن اشتیاق پیدا می‌کند، زیرا دریافت جوایز مختلف نشان دهنده محتوای جذاب کتاب است.

بهترین کتاب های علمی تخیلی برای جوانان چه ویژگی‌هایی دارند؟

غیر قابل پیش بینی بودن موضوع کتاب تا بخش پایانی آن

موضوع کتاب باید غیر قابل پیش بینی باشد تا جوانان زمانی که شروع به خواندن آن می‌کنند تا بخش پایانی قادر به تشخیص انتهای داستان نباشند و نتوانند دریابند که داستان کتاب به کجا ختم می‌شود.

در چنین شرایطی هیجان و کنجکاوی خواننده افزایش پیدا می‌کند و اشتیاق بیشتری برای کسب اطلاع از موضوع داستان پیدا می‌کند.

کلام پایانی

بهترین کتاب های علمی تخیلی برای جوانان از ویژگی‌های فوق برخوردار هستند؛ اما توجه داشته باشید که بسیاری از کتاب های تخیلی که توسط نویسندگان معروف نوشته نشده‌اند و یا جوایزی را کسب نکرده‌اند هم از شرایط بسیار خوبی برخوردار هستند و مخاطبین زیادی به دست آورده‌اند.

در انتشارات آذر باد می‌توانید انواع مختلف کتاب های تخیلی برای جوانان را پیدا کنید و به خرید آنها بپردازید، برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.