فروشگاه اینترنتی انتشارات آذرباد

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
دوشنبه 31 مرداد 1401

رمان در مقابل کتاب، چه تفاوتی دارد؟

بیشتر اوقات، عبارات رمان و کتاب توسط اکثر مردم به جای یکدیگر استفاده می‌شوند و در این فرایند از معانی واقعی آن‌ها اجتناب می‌شود و تفاوت این دو را نمی‌دانند.

بسیاری معمولاً معنای این کلمات را در نظر نمی‌گیرند. معناشناسی شامل معنای تحت‌اللفظی و معنایی اصطلاحات در یک زبان است.

تعریف کتب و رمان و بررسی تفاوت های آن

قبل از تلاش برای تمایز و تفاوت هر دوی این کلمات، نیاز به تعیین معنای هر دو وجود دارد، از این رو، موضوع رمان در مقابل کتاب را برای شما کاربران و مشتریان گرامی توضیح خواهیم داد. اکنون که به اشتباه مهم خود در استفاده از این دو به جای یکدیگر پی برده‌ایم، چند سؤال مطرح می‌شود.

 • تفاوت رمان و کتاب چیست؟
 • چگونه رمان را از کتاب تشخیص می‌دهیم؟

در این پست تفاوت کتاب و رمان به شکلی متفاوت ارائه می‌شود تا به تفاوت آنها اشاره شود.

تعریف کتب و رمان و بررسی تفاوت های آنکتاب چیست؟

کتاب اصطلاحی است که برای اشاره به هر اثر ادبی نوشتاری یا چاپی در مورد یک موضوع خاص استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، مجموعه‌ای از کلمات نوشته شده است که برای تعریف مفاهیم اساسی یک زمینه مورد توجه در دسترس است.

به عنوان مثال، یک اثر مکتوب در مورد موضوع مورد مطالعه توسط دانش‌آموزان، نمونه‌ای از یک کتاب است، مثلاً جنگ جهانی اول و دوم در تاریخ.

کتاب‌ها با هدف گسترش دانش خوانندگان در مورد یک موضوع خاص نوشته می‌شوند. آنها می‌توانند در انواع ژانرهای کتاب مختلفی دسته بندی شوند، از جمله، آثار داستانی، غیرداستانی یا حتی ترکیبی از هر دو باشند.

کتاب فانتزی نیز ادبیاتی است که روایت‌هایی را با مضمون صحنه‌ها و شخصیت‌های خیالی توصیف و بیان می‌کند. از سوی دیگر، غیرداستانی مقوله‌ای است که شامل تحقیقات آموزشی، نظری و واقعی است. همه کتاب‌ها به جز رمان، محصولی غیرداستانی هستند. برای خرید کتاب فانتزی نیز می‌توانید تنوع آن را در فروشگاه اینترنتی ما پیدا کنید.

رمان چیست؟

رمان یک اثر تخیلی تثبیت شده است که برای جذب و سرگرم کردن خواننده با تعداد انگشت شماری مکانیسم‌های رایج یا شاعرانه نوشته شده است.

هدف از نوشتن رمان، بیان یک داستان کامل به هر شکلی است که رمان‌نویس مناسب بداند. احتمالاً به این فکر می‌کنید که من کتاب‌های زیادی خوانده‌ام و کلمات زیادی ندارند، بنابراین رمان ها بزرگ‌تر از کتاب ها هستند و این تفاوت آن‌ها است. این فکر را متوقف کنید و تفاوت‌های زیر را در نظر بگیرید.

تفاوت های رمان و کتاب

ما این را ثابت کرده‌ایم که کتاب‌ها و رمان‌ها هم موارد نوشتاری و هم چاپی اطلاعاتی (آموزشی، خلاقانه و سرگرم‌کننده) هستند که برای اهداف مختلف ساخته شده‌اند.

مقایسه و تفاوت های کتاب و رمانبا این حال، توجه به این نکته ضروری است که همه رمان‌های منتشر شده کتاب هستند، اما همه کتاب‌ها رمان نیستند.

وقتی صحبت از محتوا می‌شود، صفحات یک کتاب معمولی می‌تواند حاوی داستان‌های غیرداستانی یا داستانی باشد، اما در یک رمان، تمام آن داستان است و این یکی از تفاوت آن‌ها است.

از آنجایی که کتاب‌ها می‌توانند تخیلی یا غیرواقعی باشند، می‌توانیم این نتیجه برجسته را بگیریم. “رمان کتابی تخیلی است که جزئیات یک داستان را شرح می‌دهد، شخصیت‌های آن، خواسته‌ها و اعمال آنها، موانع سر راه آنها و اینکه آیا آنها به اهداف خود می‌رسند یا نه.”

در برخی موارد، رمان‌ها می‌توانند از نوشته‌های غیرداستانی تشکیل شوند. این در مورد اتوبیوگرافی‌ها صادق است.

زندگی نامه یک داستان واقعی از یک شخص خاص است که توسط او برای روایت تجربیات زندگی نوشته شده است. احتمالاً اصطلاح “خاطرات” را شنیده یا دیده‌اید. این همان زندگی نامه است. نمونه‌هایی از زندگی‌نامه‌های موفق عبارت‌اند از: خاطرات یک دختر جوان نوشته آن فرانک و رؤیاهایی از پدرم نوشته باراک اوباما.

گاهی اوقات از عناصر داستانی در زندگی‌نامه‌ها برای ایجاد هیجان مورد نظر استفاده می‌شود. این گونه آثار زندگی‌نامه‌ای با عناصر داستانی به عنوان رمان‌های اتوبیوگرافی شناخته می‌شوند.

بررسی تفاوت کتاب و رمانکتاب ها از نظر هدف نیز با رمان ها تفاوت دارند. به عنوان مثال، چیزی که در اطراف گردن شما است نوشته چیماماندا نگوزی آدیچی یک رمان و یک کتاب است، اما 48 قانون قدرت اثر رابرت گرین یک کتاب است.

اگر هر دو را خوانده باشید، متوجه خواهید شد که اولی یک داستان را بیان می‌کند، و دومی متنی است در مورد موضوع، قدرت. هدف اولی صرفاً سرگرمی و بیان دیدگاه نویسندگان است و دومی رسالت معرفی و تبیین اصول قدرت است.

در حالی که یک کتاب در مورد موضوعی خاص بدون تعداد ثابتی برای حداقل تعداد کلماتی که باید استفاده شود نوشته می‌شود، رمان کتاب داستان یا داستان (در مورد مجموعه داستان‌های کوتاه) است که در کمتر از چهل هزار کلمه هر کتاب داستانی که کمتر از این مقدار کلمه باشد، رمان نیست.

کتاب‌ها می‌توانند هر چیزی باشند، از شعر گرفته تا مجلات تخصصی، از داستان‌ها تا کتاب‌های کاری و غیره. رمان‌ها فقط حاوی داستان هستند و نه بیشتر؛ بنابراین رمان را می‌توان زیرمجموعه کتاب نامید.

در رمان‌های اخیر، این احتمال وجود دارد که شما مطالبی را بیابید که توسط نویسندگان، ویراستاران یا ناشران دیگر نوشته شده‌اند تا پیچیدگی‌های نوشته را فریاد بزنند، اما پس از آن، در کتاب‌هایی به جز رمان‌ها یا دیگر آثار خلاقانه، نمی‌توان نکاتی را پیدا کرد.

بررسی تفاوت کتاب و رمان قبل از خرید آنتصور کنید چیزی شبیه به این را در صفحه اول یا آخر کتابی در مورد جبر خطی ببینید، باب تقریباً کاملاً ساخته شده است. دانش او از جبر در سراسر کتاب خود را فریاد می‌زند.

من فرض می‌کنم نویسنده باب رولندز است. چنین اظهار نظری در مورد این نوع کتاب‌ها واقع‌بینانه و ضروری نیست. وقتی چنین چیزی را در کتاب‌های داستان پیدا کنید، بسیار استقبال می‌شود. این رمان را با ظرافت به خوانندگان بالقوه توصیه می‌کند.

با بازگشت به گذشته، متوجه خواهیم شد که مقایسه و تفاوت رمان در مقابل کتاب از نظر سن یا دوره وجود به نفع «کتاب» خواهد بود. این موضوع به این دلیل است که کتاب‌ها از ابتدا وجود داشته‌اند.

طومارهای باستانی که انجیل، تورات، قرآن و حتی باگاواد گیتا را تشکیل می‌دهند به عنوان کتاب برچسب گذاری شده‌اند.

رمان‌ها، به‌عنوان فرم‌های کتاب، تنها از قرن نهم با آثاری مانند داستان جنجی موراساکی شیکیبو (1010)، گارگانتوآ و پانتاگروئل اثر فرانسوا رابله، و مسافر بدبخت توماس ناشه که هر دو در قرن 16 منتشر شدند.

اختراع تکنولوژی ماشین چاپ در اروپا باعث پیدایش اولین رمان‌نویس مشهور عصر مدرن، میگل سروانتس، نویسنده دن کیشوت شد.
با این حقایق، می‌توان با خیال راحت به این نتیجه رسید که کتاب‌ها برای مدت بسیار طولانی وجود داشته‌اند، اما رمان‌ها جدیدتر هستند و شکل‌هایی از کتاب هستند.

فرق بین کتاب و رمانرمان ها از نظر ساختار با کتاب های دیگر تفاوت دارند. در رمان‌ها، نویسنده از ویژگی‌های ساختاری داستان‌سرایی قانع‌کننده مانند شکل‌گیری و توسعه شخصیت، طرح داستان، محیط و مضمون استفاده می‌کند.

رمان‌ها برخی از واکنش‌های عاطفی را در روان خواننده ایجاد می‌کنند، در حالی که کتاب‌هایی که در مورد برخی موضوع‌ها هستند، هیچ کاری از این دست ندارند.

گذشته از رویکرد توضیحی برای کمک به یادگیری، کتاب‌هایی که رمان نیستند، عاری از احساسات هستند، اما مجموعه‌های شعر از این امر مستثنی هستند. کتاب‌ها بیشتر منبع اطلاعات هستند، اما رمان‌ها منبع سرگرمی هستند.

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید، همه رمان‌های منتشر شده کتاب هستند، اما همه کتاب‌ها رمان نیستند که تفاوت آن‌ها را نشان می‌دهد.

این وسیله‌ای است که امکان تبادل این دو کلمه را فراهم می‌کند. باز هم کتابی که حاوی داستان باشد رمان است و نه فقط این، بلکه باید شامل حداقل 40000 کلمه باشد.

اگر شما هم به دنبال یک فروشگاه اینترنتی کتاب هستید تا کتاب و یا رمان مورد نظر خود را به راحتی انتخاب و خرید کنید می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ما یعنی انتشارات آذر باد مراجعه کنید و یا برای راهنمایی بیشتر درباره خرید کتاب آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

 • تحویل اکسپرس

 • پرداخت در محل

 • ضمانت کالا

 • پشتیبانی آنلاین

 • مشتری مدار

نتشارات آذرباد از سال 1376 فعالیت خود را در زمینه‌ی انتشار کتاب‌های دانشگاهی آغاز و از سال 1391 با تغییر زمینه فعالیت شروع به نشر برترین رمان‌های روز دنیا کرد. تیم انتشارات آذرباد همواره در تلاش است تا بهترین‌ و جدیدترین رمان‌ها در ژانرهای فانتزی، علمی‌تخیلی، حماسی، ترسناک و ژانرهای دیگر را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به دست مخاطبان خود در تمام سنین برساند.

تهران- میدان انقلاب – روبروی دبیرخانه دانشگاه تهران- مابین خیابان ۱۲ فروردین و منیزی جاوید(اردیبهشت)- جنب انتشارات امیرکبیر- ساختمان ۱۳۲۰

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی انتشارات آذرباد فقط برای مقاصد غیرتجاری و باذکر منبع بلامانع است.کلیه حقوق این سایت متعلف به انتشارات آذرباد می باشد.

 
بستن

کالاها

دسته بندی ها

 • ورود با پیامک
 • ورود با رمز
user

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه