فروشگاه اینترنتی انتشارات آذرباد

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
یکشنبه 2 مرداد 1401

انواع ژانر کتاب در جهان

هیچ چیز به اندازه کلمه “کتاب” گسترده و عمیق نیست. کتاب‌ها انواع مختلفی دارند و ژانرهای زیادی دارند. شما ممکن است به یک ژانر علاقه‌مند باشید یا کمتر علاقه داشته باشید، اما آیا مطمئن هستید که همه انواع ژانر کتاب را می‌شناسید؟

در این مقاله از انتشارات آذر باد قصد داریم شما را با انواع ژانر کتاب آشنا کنیم، پس همراه ما باشید.

ژانر چیست؟

این اصطلاحی است که شما نه تنها در کتاب‌ها، بلکه در فیلم‌ها، موسیقی و سایر اشکال سرگرمی نیز با آن برخورد کرده‌اید؛ بنابراین ژانر چیست؟ ژانر برای اولین بار در ادبیات یونان باستان به عنوان شعر، نثر، اجرا و غیره برای طبقه بندی استفاده شد.

هر ژانری از نظر لحن، محتوا، موضوع، شدت و جزئیات سبکی متمایز و خاص داشت. به عنوان مثال، شدت و سبک گفتار برای تراژدی برای کمدی مناسب نیست.

اما ژانر نیز می‌تواند گیج کننده باشد. به عنوان مثال، کتاب «سفرهای گالیور» را در نظر بگیرید. این اثر بزرگ جاناتان سویفت در دسته‌بندی‌های مختلف ژانر قرار می‌گیرد. این یک طنز، یک ماجراجویی، یک فانتزی، و همچنین یک کلاسیک است.
درک هر ژانر به شما کمک می‌کند تا بفهمید چگونه یک کتاب می‌تواند در دسته‌های مختلف ژانر قرار گیرد و ممکن است ژانرهای دیگر نیز برای شما جالب باشد، برخی از آنها که قبلاً هرگز در نظر نگرفته‌اید.

انواع مختلف کتاب و ژانر

کتاب‌ها به طور کلی به دو دسته داستانی و غیرداستانی طبقه بندی می‌شوند.

کتاب داستانی کتابی است که محتوای آن برگرفته از تخیل باشد. موضوع آن می‌تواند الهام گرفته شود یا می‌تواند بخشی از زندگی واقعی را به عاریت بگیرد. کتاب‌های داستانی تحت عنوان «رمان» قرار می‌گیرند و در ژانرهای زیادی وجود دارند.

انواع مختلف کتاب و ژانر

غیرداستانی مخالف داستان است و بر اساس گزارش‌های واقعی تاریخ، رویدادهای واقعی و حقایق است. اینها ژانرهای نسبتاً کمتری در مقایسه با داستان دارند.

انواع ژانر کتاب داستانی

در اینجا برخی از انواع ژانر کتاب‌های داستانی اصلی وجود دارد که معمولاً با آنها روبرو خواهید شد.

کلاسیک

کتاب‌های کلاسیک پرخواننده‌ترین کتاب‌ها و یکی از انواع ژانر کتاب در جهان هستند و حتی در مدارس و کالج‌ها تدریس می‌شوند.

انواع ژانر کتاب کلاسیک

این کتاب‌ها متعلق به دوره زمانی خاصی هستند و دارای محاسن ادبی هستند. کتاب‌هایی مانند جین ایر، ارتفاعات بادگیر، رابیسون کروزوئه و غیره تنها چند نمونه از آثار کلاسیک هستند.

تراژدی

تراژدی یک کتاب درام است که به رنج‌ها و تراژدی‌های انسان‌ها می‌پردازد. در این داستان‌ها، قهرمانان به دلیل نقص‌هایی مانند عشق بیش از حد، طمع، جاه طلبی بیش از حد و غیره سقوط می‌کنند.

انواع ژانر کتاب تراژدی

این ژانر با اتفاقات وحشتناک و غم انگیزی تعریف می‌شود که شخصیت اصلی باید با آن روبرو شود. رومئو و ژولیت، آنا کارنینا، هملت و غیره برخی از بزرگ‌ترین تراژدی‌های جهان هستند که تا کنون نوشته شده‌اند.

علمی تخیلی

علمی تخیلی اصطلاحی است برای انواع ژانر کتاب که دارای مفاهیم پیشرفته علم و فناوری هستند. معمولاً داستان‌هایی از رویدادهایی مانند سفر در زمان، جدول زمانی متناوب، کاوش در فضا، پایان جهان، حیات فرازمینی و سایبرپانک را در خود دارد.

انواع ژانر کتاب علمی تخیلی

کتاب علمی تخیلی The Dune Chronicles، Frankenstein، Solaris، و غیره برخی از کتاب‌های علمی تخیلی هستند که نباید خواندن آن‌ها را از دست بدهید.

فانتزی

یکی دیگر از انواع ژانر کتاب، داستان‌ها و کتاب‌های فانتزی هستند. اینها داستان‌هایی هستند که حول محور جادو، جادوگری، موجودات ماورای طبیعی، افسانه‌ای و غیره می‌چرخند. بیشتر نویسندگان داستان از فرهنگ عامه، الهیات، اساطیر به عنوان الهام استفاده می‌کنند.

انواع ژانر کتاب فانتزی

عناصری از فانتزی‌های حماسی، افسانه‌ها، خدایان و شیاطین، افسانه‌ها، داستان‌های گوتیک و غیره را خواهید یافت. هری پاتر، تواریخ نارنیا، برج تاریک، و غیره برخی از کتاب‌های فانتزی بسیار دوست داشتنی هستند.

همچنین برای خرید کتاب فانتزی می‌توانید به راحتی از فروشگاه اینترنتی انتشارات آذر باد کتاب مورد علاقه خود را تهیه کنید.

اکشن و ماجراجویی

یکی دیگر از انواع ژانر کتاب، کتاب‌های اکشن هستند. کتاب‌هایی هستند که شما را روی لبه صندلی خود نگه می‌دارند. شخصیت‌های اصلی این نوع کتاب‌ها در موقعیت‌هایی با ریسک بالایی قرار می‌گیرند و اغلب در موقعیت‌های خطرناکی قرار می‌گیرند.

در چنین کتاب‌هایی همیشه ریسک پذیری، اقدام و خطر فیزیکی وجود خواهد داشت.

انواع ژانر کتاب اکشن

کتاب‌های اکشن و ماجراجویی اغلب با ژانرهای دیگری مانند علمی تخیلی، فانتزی، معمایی و غیره نیز مرتبط هستند. هری پاتر، جزیره گنج، کنت مونت کریستو، از جمله کتاب‌های خواندنی این سبک هستند.

پیشنهادهای خواندنی: زیر آسمان قرمز مایل به قرمز: رمان، نگهبان: رمان جک ریچر

جنایت و رمز و راز

این داستان‌ها معمولاً حول محور یک جنایت از لحظه ارتکاب تا زمان حل شدن آن می‌چرخد و وقتی هیچ ایده روشنی در مورد اینکه چه کسی این جنایت را انجام داده وجود ندارد، ژانر به معمایی تبدیل می‌شود. معمولاً این قهرمان داستان است که معما را حل می‌کند.

بهترین داستان‌ها در این نوع ژانرها در کتاب‌ها اغلب بر دیدگاه‌های متفاوت جنبه‌های اجتماعی و اخلاقیات قهرمان و آنتاگونیست متمرکز است.

اگر عاشق جنایت و رمز و راز هستید، کتاب‌هایی مانند دختر رفته، قتل در قطار سریع‌السیر شرق، شرلوک هلمز و غیره را دوست خواهید داشت که یکی دیگر از انواع ژانر کتاب محسوب می‌شوند.

پیشنهادهای خواندنی: جایی که Crawdads می‌خوانند، بیمار خاموش

عاشقانه

داستان‌های عاشقانه اغلب رابطه عاشقانه بین دو نفر را به تصویر می‌کشند. این دوراهی، کشمکش اجتماعی و سایر مسائلی که در رابطه با آنها با آن روبرو هستند و نحوه انجام آن را در نظر می‌گیرد.

یک رمان عاشقانه اغلب با پایانی خوش همراه است که در آن قهرمان و قهرمان داستان همیشه با خوشحالی زندگی می‌کنند، اما همیشه این‌طور نیست.

انواع ژانر کتاب عاشقانه

برخی از رمانتیک‌ترین داستان‌ها نیز بزرگ‌ترین تراژدی‌های جهان هستند، رومئو و ژولیت اثر شکسپیر یکی از این نمونه‌ها است. داستان عشق، دفترچه یادداشت، غرور و تعصب از جمله داستان‌های عاشقانه‌ای هستند که از آنها لذت خواهید برد.

طنز

طنز یک اثر کمدی داستانی است که نویسنده می‌خواهد خوانندگان را سرگرم کند و با روایت آنها را بخنداند. The Ultimate Hitchhiker’s Guide to the Galaxy، Me Talk Pretty One Day، Let’s Pretend This Never Happened، و غیره برخی از نمونه‌های طنز هستند.

انواع ژانر کتاب طنز

از سوی دیگر، طنز یکی از عمیق‌ترین و پیچیده‌ترین ژانرها است. کاستی‌ها و رذایل یک نظام، جامعه یا فردی را در قالب طنز سیاه و کنایه نشان می‌دهد.

ارباب حلقه‌ها، مزرعه حیوانات، دن کیشوت، و غیره برخی از کتاب‌های طنز هستند که می‌توانید بخوانید.

نتیجه گیری

با تعداد بسیار زیادی کتاب با انواع ژانر آشنا شدید، مطمئناً با این راهنما کتاب خود را پیدا خواهید کرد. همه ژانرها ویژگی‌های متفاوتی دارند و یک کتاب می‌تواند به دو یا چند دسته تعلق داشته باشد.

ما در اینجا به برخی از ژانرها اشاره کرده‌ایم. اگر اهل کتاب هستید، از این ژانرها کاملاً لذت خواهید برد و اگرنه، ممکن است عاشق آنها شوید.

همچنین انواع کتاب با ژانرهای مختلف را می‌توانید در فروشگاه اینترنتی انتشارات آذر باد به راحتی پیدا کنید و با قیمت مناسب آن را خریداری کنید. برای راهنمایی بیشتر و رفع سؤالات خود می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چند نوع کتاب وجود دارد؟

عمدتاً دو نوع کتاب داستانی و غیرداستانی وجود دارد. این انواع بیشتر به ژانرهای مختلفی تقسیم می‌شوند.

هری پاتر کدام ژانر است؟

هری پاتر یک تخیلی فانتزی است زیرا دنیایی جادویی دارد که از دنیای معمولی جدا شده است.

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

 • تحویل اکسپرس

 • پرداخت در محل

 • ضمانت کالا

 • پشتیبانی آنلاین

 • مشتری مدار

نتشارات آذرباد از سال 1376 فعالیت خود را در زمینه‌ی انتشار کتاب‌های دانشگاهی آغاز و از سال 1391 با تغییر زمینه فعالیت شروع به نشر برترین رمان‌های روز دنیا کرد. تیم انتشارات آذرباد همواره در تلاش است تا بهترین‌ و جدیدترین رمان‌ها در ژانرهای فانتزی، علمی‌تخیلی، حماسی، ترسناک و ژانرهای دیگر را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به دست مخاطبان خود در تمام سنین برساند.

تهران- میدان انقلاب – روبروی دبیرخانه دانشگاه تهران- مابین خیابان ۱۲ فروردین و منیزی جاوید(اردیبهشت)- جنب انتشارات امیرکبیر- ساختمان ۱۳۲۰

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی انتشارات آذرباد فقط برای مقاصد غیرتجاری و باذکر منبع بلامانع است.کلیه حقوق این سایت متعلف به انتشارات آذرباد می باشد.

 
بستن

کالاها

دسته بندی ها

 • ورود با پیامک
 • ورود با رمز
user

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه